ADRES:

Eman Halıcılık Ltd. Şti.

Karadeniz Mah. Eski Edirne Asfaltı Cad. No: 394 Metris Ceza Evi Karşısı Gaziosmanpaşa – İstanbul

YARDIM KONULARI

SIKÇA SORULAN SORULAR

Metrekare hesabı nasıl yapılır, Metrekare hesabı alan ölçülendirme biçimidir. En ile Boy ölçüsünün çarpımında çıkan sonuç miktarına metrekare denir.

Örnek; eni 4,00 metre x boyu 5,00 metre olduğunda  = 20,00 metrekare’dir her alanda duvar, tavan, zemin, arsa, daire, veya bir cisim, ürün,  metrekaresi bu şekilde hesaplanır. Özellikle yapılan hata en ile boyun toplanmasıdır, bu şekilde yapılan hesap yanlış sonuçlanmaktadır.

Evinizin metrekaresini hesaplamak istiyorsanız, bu aslında kare veya dikdörgen bir alan hesaplamak demektir. Parça parça odaları, koridoru, mutfak gibi alanların tek tek, enleri ile boylarının ölçülendirilmesi işlemidir.

Başka bir ifadeyle, kare veya dikdörtgenin alanı komşu iki kenarının çarpımına eşittir. Sizin evinizin alanını metrekare cinsinden bulmak için, evinizin birbirine birleşen komşu iki duvarını dışarıdan metre cinsinden ölçün. Ölçtüğünüz bu iki değeri birbiriyle çarpın. Bulduğunuz sonuç evinizin metrekaresidir.

Duvardan Duvara Halı, İngilizceden dilimize geçmiş bir deyimdir, Ülkemizde Halıfleks, Döşemelik Halı genel olarak Duvardan Duvara Halı ile aynı anlamda kullanılmaktadır.

Duvardan Duvara Halı Odanın başlangıç duvarından bitiş duvarına kadar mekanın zeminini tamamen kaplanmasını ifade eder, dört duvar arasında kalan yerde boşluk kalmaksızın duvardan duvara halı döşenmesini anlatmaktadır.

Bu amaçla özel üretilen halılar, duvardan duvara halı kaplamayı bir bütün halinde uygulamayı mümkün hale getiren ebatlara sahiptir, genişlik ( en ) olarak 4 metredir, uzunluk olarak fabrika standartları en az 25 metre den başlamaktadır.

Nasıl bir halı, halıfleks almanız gerektiği, halıyı nerede, nasıl kullanmak istediğinize göre değişir. Halı alırken kullanım alanına göre sıkı dokuma, sert yüzey, yumuşak yüzey, hav uzunluğunun yüksekliği, hav boyunun kısalığı ve sıkılığı gibi seçimler kullanılacak yere göre değişmektedir. Ayrıca renk konusunda eğer bir arka plan öğesi olarak ya da evinizin dekorasyonuna fon oluşturacak bir halı istiyorsanız, krem rengi, bej ve toprak renklerde halılar tercih edebilirsiniz. Ama tam tersi, dikkat çeken ve evinizin odak noktasını oluşturan tarzda bir halı istiyorsanız, o zaman bordo, siyah, kırmızı ve bunun gibi çarpıcı renkleri kullanmak en doğru seçim olacaktır.

Kullanılacak zemine uygun kalitede halı almak çok önemlidir ve bunu seçerken halının performansını anlayabilmek adına uzman kişinin yönlendirmesi ve bilhassa ürün tanıtım broşüründeki bilgilerden yararlanmak işin püf noktasıdır. Bu broşürlerde verilen değerlere ve halının serileceği zeminin kullanım yoğunluğuna göre uygun halıya karar vermek mümkündür.

Renk sağlamlığı: Asgari kriterlerin Standart renk sağlamlığı testinde yerine getirilmesi gerekir.

Çekilebilir Madde ( TSE 2001.3.4): Doğal yün yağlarının kalıntıları veya üretim sırasında iplik ve elyaflara uygulanan yağların işlenmesinden sonra artık yağlar bulunabilir.

Halı Tüyü Tespiti ( TSE 2111.15): Newton cinsinden halının üzerindeki tüy öbeğini yerinden çıkarmak için gerekli güç miktarını ölçer.

İplik Bükülmesi: Kesiksiz ince telli naylon iplik için minimum iplik bükülme seviyelerinin yakalanması gerekir.

Bize Ulaşın

İLETİŞİM İÇİN : 0212 477 02 90 (PBX)